Günün Sözü :  
 Tüm Köy Halkımızın Ortak Paydası; Birliğin Ve Beraberliğin Sesi Yedibölük Köyü Sitesine Hoşgeldiniz.
Unutmamak ve Unutturmamak Adına

   

YEDİBÖLÜK KÖYÜ

Kapat Anılarla Yedibölük

Kapat Ağıt

Kapat Dedelerimiz

Kapat Etkinliklerimiz

Kapat Folklör Ekibimiz

Kapat Geleneklerimiz

Kapat Köy Haritası

Kapat Köy Mühtarlığı

Kapat Köy Nufusu

Kapat Köy Resimleri

Kapat Köy Slayt

Kapat Köy Tarihi

Kapat Köyümüzün Sanatçıları

Kapat Semtlerimiz

Kapat Soyadlarımız

Kapat Yedibölü Köyü Kültür Merkezi

Kapat Şiran Köyleri

DERNEKLER

Kapat 9.Kamp Resimleri

Kapat Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Kapat Fiesch Resimleri

Kapat Gençliğimiz

Kapat Katilim Formu

Kapat Kuspo Kampi Resimleri

Kapat PROJELERİMİZ

Kapat İsviçre Derneği

SAYAÇ

   Ziyaretçi

   şu An Bağlı

TAKVİM
GAZETE
Site Hakkında Bilgilendirilmek için Gazetemize Katılınız.
Katıl
Çık
1 Katılımcı
EDİTÖRLER KÖŞESİ
Kemal.jpg
Kemal DemirciİNFO
Geleneklerimiz - Hüri

XURİ

Bu başlığın ne anlam içerdiğini, ve bunun altındaki yazı geleneklerimizin içindeki , hangi ayrıntıyı açıklıyacağını, yazımın akışı içinde izah etmeye çalışacağım.
Anadolu da,çeşitli milliyetlere, ve uluslara bağlı etnik halklar zencirinin olduğunu, hepimiz biliyoruz. Ancak bu zengin mozaik içnde, toplumun sadece ulusal, etnik ve dinsel yönünü öne çıkararak bir takim bilgilere sahibiz. Diğer sosyolojik buyutundan, kültürel vs detayların tanıtımını, ya önemsiymedik, ve yahut, sahip olduğumuz değerlere kendimizi yakıştıramayıp, rahat yoldan, yadsımyı benimsedik.
Çevremizde, tanınmış, Alevi inançlı, yedi bölük köyü, kendi içinde bile mahalle bazında farklı medeniyetlerin özlerini barındıran, kültürel olarak zengin bir köydür.Yedi bölük’te, Yaşam, İnanç, Kültür ve dil konusunu, değişik başlıklar altında, kısa tanıtımlar yaparak, bütününe ilişkin, bölümler oluşturacağım.
XURİ: Yöresel ana dilimizde, Bir ailenin ilk çocuğuna verilen ad’dır.

Ayıca, Gökten yağmur ile birlikte yere düştüğüne inanılan, hindi yumurtasını andıran, yeşil renklı, üzeri beyazi, puanlarla süslü birkaç tane gök cisimlerinin bir arada bulunanların ismidir. Bir ekip taş grubu. Qevır’e ’XURİ’YE =( Xuri Taşı)
Adından sözedilen, ailenin ilk çocuğu: Kız ve erkek,çocuk tarafından. Xuri taşları bir gün öncesinde, bir tas suyun içine koyulup, bekletildikten sonra, sürü komlarının içine gidilp, küçük baş hayvanların,üzerine doğru avuçlarıyla
serpiştirilir.Önceden suya dualar edildiğinden, çocuklar sadece Kürtçe birşeyler söyliyerek, bir nevi ilaçlama işini bitirmiş olurlar.
Ez, Xuri tu ne Xuri. Ez’qu hat’ım, tu bırew’bi.= Ben İlk’im, ‘’ sen değilsin. Ben gelince, sen kaçmalısın, şeklinde mırıldanılıp, bitimine kadar tekrar edilirdi.Bu uygulama, Bütün evcil hayvanlarının hastalıklardan esirgenmesi, için önceden,kışın yapılan bir bakıma( koruma) amaçlı önlem olarak inanılırdı.

Not: Hayvanlara muhtemelen, gelebilecek hastalığın,ismi de( Xuri)dir.Bunun dışında başka salgınların isimi de geçmektedir: (Çor) dabak,Xıştık, Yel vs. Xuri’nin daha ölümcül olduğundan, tedbiri ağırlığın, ona karş daha etkin alındığı, görülmektedir...


Haydar DEMiRCi


Kurulum Tarihi : 05/01/2009 @ 02:00
Son Güncelleme : 25/01/2009 @ 02:55
Kategori : Geleneklerimiz
Sayfa Oku 8663 defa


Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır     Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır


react.gifBu Makaleye Verilen Cevaplar


Cevap #1 

yapımcı: Sariki 30/10/2012 @ 04:32

Merhaba,
Ben Sivas-İmranlı sizin beydağı etekleri dediğiniz koçgiri yöresinden sarı (saro, sarıkî veya sarılar) diye adlandırılan kabiledenim.

Buraya tase xuri araştırırken rastladım ve yazınızda anlattığınız Ez, Xuri tu ne Xuri. Ez’qu hat’ım, tu bırew’bi aynen bizde de var uygulamada benziyor.

Fakat bize atamızdan yadigâr Yemen'de askerken Medine'den getirilmiş bir tas var bizden amcam almıştı vefat edince daha da bulamadık. Üzeri yazılı sarı renge yakın ulaşabilsem en azından yazıyı tercüme ettireceğim. Lakin dua edilip hasta olan hayvanların üzerine serpilir ve o hayvanlar iyileşirdi çevre köylerede verirdik tas'ı.

Tase Xuri deniliyor bizde yanlış bilmiyorsam Nazar Tası manâsı.Gımgımın Adı , Halkı ve Bazı Köy Adlarının Tarihi Kaynakları

PİR SULTAN ABDAL
ÜYE GİRİŞİ

Tekrar Giriş Yap
---

Kullanıcı Adı:

Gizli Kodunuz (Şifrenizdir - Kimliğinizle Bağlantılı- Unutmayınız)


 Üye Sayısı 127 üye


Bağlı Kullanıcılar

( Hiçkimse )
ANKET
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
 
Iyi
Daha iyi olabilir
Normal
Olumsuz
Sonuçlar
SPONSOR
GÜNCEL HABER

RSS GÜNCEL HABER
^ Top ^